Olvasnivaló

KÖZ-TÉR Alapítvány

7621 Pécs, Perczel M. u. 35.
Telefon.: +36 20 3424 897
E-mail: info@kozterapalitvany.hu
adószám: 18204584-2-02

Stressz

A stressz eredetileg a szervezetnek az ingerekre adott nem specifikus válaszát jelölő orvosi szakkifejezés volt. Mai értelmében azonban jelentése nagyjából „folyamatos feszültség” vagy „tartós idegesség”, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről. A tartósan fennálló stressz akár komoly egészségkárosodást eredményezhet, mivel gyengíti a szervezet ellenálló képességét.

Tipikusan új, úgynevezett urbanizációs betegség. A stressz nem egyszerű betegség, hanem egy betegségsorozat elindítója lehet. Okozója a rohanó életformánk, a határidők, áremelések, dugók, a tömeg, a zaj, úgy érezhetjük, szétforgácsolódunk a hétköznapokban. Szervezetünk képtelen alkalmazkodni a folyton változó körülményekhez. Az állandósult stressz hatására tüneteink között megjelenik a depresszió, és a neurózis, azután ezek ellensúlyozására rossz esetben a dohányzás, az alkoholizmus, drogfüggőség, szélsőséges esetben az öngyilkosság.

Stressz hatására a hipotalamuszból érkező jelek stimulálják a mellékveséket, hogy adrenalint és kortizolt termeljenek. Ez megnöveli a vérnyomást és gyorsítja a szívverést. Ha a veszélyhelyzet elmúlik, akkor a hippokampusz megszakítja ezeknek a hormonoknak a termelését, és a test visszaáll normálállapotba.  A stressz valójában negatív előjel nélküli biológiai folyamat, a köznyelv mégis negatív értelemben használja. A stressz tulajdonképpen "nyomás", amely segíti a szervezetet abban, hogy megfelelően reagáljon az adott szituációban.

Forrás:

http://www.hazipatika.com

http://hu.wikipedia.org

http://www.lelkititkaink.hu