Nyilvántartási szám: 1721
12 . PK . 60 . 002/2011/4
Adószám: 18204584-1-02
Banksz.: 50800166-11011217

Tevékenységeink

Tevékenységeink, szolgáltatásaink, célközönségünk

Alapítványunk alakulása óta több saját, illetve más szervezetekkel együttműködve szervezett programot indított.

Néhány ilyen program ízelítőül:

 - Közterületek, parkok,  játszóterek állagmegóvó és rehabilitációs munkálatai

 - Ismeretterjesztő programok a multikulturalitás jegyében

 - Előadások, bemutatók és kirándulások az Egészséges életmód hangsúlyozására

 - Kirándulások környezeti nevelés célzattal, részvétel környezettudatosságot hangsúlyozó programokon

 - Tanulmányutak, együttműködések más civil szervezetekkel

 - Sporteseményeken való részvétel az egészségnevelés apropóján

 - Karitatív jellegű programok rászorulóknak

A szervezet fő célcsoportja a helyi lakosság, különös figyelemmel a felnövekvő generációra.

Az értékközvetítés során a szakemberek mellett az idősebb generációt is bevonjuk önkéntesként a tudásátadásba, ill. célcsoportként a kifejezetten nekik tervezett programok kapcsán.

Az Alapítvány kiemelt figyelmet fordít a hátrányos helyzetű családokra, gyermeküket egyedül nevelő szülőkre, akik korlátozott lehetőségeik miatt nehezebben jutnak hozzá 

Céljaink megvalósítához nagy segítséget jelentenek a pályázati úton elnyerhető források.

A KÖZ-TÉR Alapítvány 2010. évi megalakulását követően tevékenységeit elsősorban Pécsett, ill. Baranya megyében végezte. Az Alapítvány alapvetően pécsi kötődésű, és az elmúlt 8 év alatt sikerült helyi beágyazottságát is megalapozni, és azt folyamatosan erősíteni, ezt támasztják alá az eddig sikeresen megvalósított projektjei is.

A 2013-as „BÉKE PARK – ÚJRATÖLTVE”, a 2014-es „KÖZ-TÉR ÚJRATÖLTVE...” és a 2015-ös „Városi Civil Pályázat” projektek mindegyike helyi kezdeményezéseken alapult, a helyben élő lakosság jelzései és kezdeményezése alapján a KÖZ-TÉR Alapítvány keresett támogatást vagy pályázati forrásokat a megvalósításhoz. Mindhárom projekt Pécs M.J. Város egy-egy olyan közterületének (pl. a Nyugati TESCO melletti Béke parknak, a Bányász utcai parknak és játszótérnek, ill. a Losonc utcai játszótérnek) fizikai rehabilitációját tűzte ki céljául, melyeket családok és gyermekek is gyakran látogatnak. Mindhárom projekt alapvető vállalása és tevékenysége volt a parkok, játszóterek zöld területeinek/felületeinek rendbetétele és karbantartása, az elhanyagolt, hiányos, többségében rendkívül rossz állapotú köztéri eszközeinek/műtárgyainak rehabilitációja. Ez a közterületeken található műtárgyak (padok, hinták, mászókák, hulladéktároló edények stb.) állagmegóvását (pl. festését), javítását, kiegészítését, fejlesztését/bővítését, a korábban megrongálódott vagy hiányzó elemek (pl. kerítéslécek) pótlását, ill. a park megóvását célzó információs tábla kihelyezését, végső soron a parkok/játszóterek látogatottságának növelését jelentette. A fizikai rehabilitáció egyúttal - a szemléletformálás eszköztárával, a közösen végzett munkával - mentális téren is változást generált.

A KÖZ-TÉR Alapítvány által az „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok – lokális színterek” pályázati felhívására önállóan benyújtott és sikeresen megvalósított 10 hónapos „MOZGÁS-TÉR” (TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1413) projektben a potenciális célcsoportot az Alapítvány által helyben elérhető lakosság, főként fiatalok vagy középkorú felnőttek, ill. családok alkották, a 3 tématerületen (egészséges táplálkozás, elsősegély és baleset-megelőzés, rendszeres testmozgás kapcsán) lebonyolított sokszínű programok (egészségügyi állapotfelmérések, egészségnapok, előadások, túra, biciklitúra, verseny, tréningek, életmódtábor stb.) nagyobb tömeget is megmozgattak, így a szervezet helyi beágyazottságát ez a projekt is nagymértékben erősítette.

A szintén önállóan megvalósított 16 (13 +3) hónapos „Pályakezdő fiatalok foglalkoztatása a KÖZ-TÉR Alapítványnál” (TÁMOP-1.4.1-12/1-2013-0041) projektben 2 fő helyben élő, felsőfokú végzettséggel rendelkező 30 év alatti pályakezdő álláskereső fiatal alkalmazása/foglalkoztatása valósult meg, akik a szervezet különböző programjainak szervezésében, lebonyolításában vettek részt, ezek szakmai jellegű tevékenységeit segítették, ill. ezzel összefüggésben adminisztratív feladatokat is elláttak.

Az 5 hónap időtartamú „BARANYAI PALETTA” (HU-12-E219-2013-R3) projektet – mint ifjúsági kulturális programsorozatot – a KÖZ-TÉR Alapítvány a PALETTA Ifjúsági Csoporttal együttműködésben, a „Fiatalok Lendületben” Program (Mobilitás) keretében valósította meg helyben élő (főként pécsi) nemzetiségi fiatalok közreműködésével, melynek keretében olyan csoportfoglalkozásokra, workshopokra, előadásokra, kirándulásokra stb. került sor, melynek révén a célcsoport megismerkedhetett a kisebbségek helyzetével, a civil szektorral, a nemzetiségi hagyományokkal és gyökerekkel, a nemzetiségi nyelvvel, kultúrával és irodalommal, a családfakutatással, az EU-s támogatási rendszerekkel, a határon átnyúló természeti és kulturális értékekkel is.

A fentiekben bemutatott projektek mellett a KÖZ-TÉR Alapítványnak vannak olyan álladó jellegű tevékenységei is, melyek a helyi beágyazottságot növelik. Ezek közé tartozik a minden évben a tavaszi és őszi időszakban megrendezett karitatív jellegű ruha – és adománygyűjtés (és a kapott adományok kiosztása) is a szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű személyek/családok számára.

 

Alapítványunk programjainak sikeres megvalósulásához Ön is hozzájárulhat, ha személyi jövedelem adója 1%-át felajánlja szervezetünk részére. (KÖZ-TÉR Közhasznú Alapítvány, adószám: 18204584-1-02)

 

További információk: facebook.com/kozteralapitvany